Coaching otwiera oczy

18 Maj

18.05.2015

Coaching jest jedną z metod uznanych na świecie za najbardziej efektywną i wspierającą  świadomy rozwój człowieka. Coaching skierowany jest w przyszłość, na to co chcę osiągnąć, czy zmienić. Coaching nie zajmuje się przeszłością, jak większość terapii.

W języku polskim nie ma odpowiednika słowa coach. Czasami używamy określenia trener rozwoju osobistego. Jest to dość niefortunne tłumaczenie, ponieważ coach w żaden sposób „nie trenuje” osoby, z którą pracuje. Pomoże Ci natomiast osiągnąć ponadprzeciętne efekty i postawione cele w krótkim czasie używając do tego Twoich wewnętrznych zasobów tj.: talenty, pragnienia, wiedza czy doświadczenie i wiele innych.

Praca z coachem trwa od 6 do 9 miesięcy i zaczyna się od określenia celów, czyli tego co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Tworzysz swój Indywidulany Plan Rozwoju dopasowany konkretnie do Ciebie. Zaczynając wspólną pracę zarówno Ty, jak i Coach wiecie dokąd zmierzacie. Spotkania, czyli tzw. sesje odbywają się co 2 lub 3 tygodnie w zależności od wspólnych ustaleń.

Coach nigdy nie powie Ci – ja wiem lepiej co jest dla Ciebie dobre, spróbuj i sprawdź jak to działa. Coach pozostaje neutralny. Tworzy szczególny rodzaj partnerskiej relacji opartej na zaufaniu i otwartości. Wierzy w to, że masz w sobie wszystko, czego potrzebujesz, by znaleźć najlepsze dla siebie, czy dla firmy rozwiązania. Coach nigdy nie ocenia i nie doradza. Ufa i tworzy bezpieczną przestrzeń do eksperymentowania, do uczenia się. Coach towarzyszy w odkrywaniu siebie, inspiruje do zmian, daje wsparcie. Często zabiera w podróż życia stawiając kluczowe pytania: Co jest dla ciebie ważne? Dokąd zmierzasz? Jak chcesz żyć? Jak chcesz to osiągnąć?

Efektem coachingu jest wyraźna zmiana jakości życia i zdrowia. Budzi się samoświadomość. Inaczej zaczynamy postrzegać ludzi żyjących wokół nas, naszych parterów, dzieci, współpracowników. Wychodzimy z pudełka własnych ograniczeń. Otwieramy się na różnorodność, przełamujemy stereotypy myślenia. Pozwalamy sobie i innym oddychać zdrowym powietrzem. Bierzemy odpowiedzialność za własne życie i czerpiemy z niego więcej radości. Przestajemy narzekać na szefa, partnera, znajomych. Zaczynamy działać i żyć według własnych wartości. Nabieramy odwagi, by żyć własnym życiem.

Coaching przywraca równowagę, poszerza perspektywy, otwiera oczy, daje dużo dobrego. Uczy miłości i szacunku dla siebie, dla innych, dla świata. Buduje zdrowe poczucie własnej wartości, bez którego trudno jest dobrze żyć.

Jest to metoda, która doskonale nadaje się do pracy z każdym, który chce siebie lepiej poznać, zrozumieć i zmienić. Trudno jest o niej pisać, warto jej doświadczyć. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *