Poczuj wdzięczność

21 Gru

th0FC9AR0L

Codziennie w naszym życiu dzieje się wiele pozytywnych rzeczy, których z jakiś powodów nie zauważamy. Dlaczego tak jest? Dlaczego nie możemy się po prostu ucieszyć? Dlaczego koncentrujemy się na zmartwieniach i codziennie lubimy sobie ponarzekać zatruwając przy tym i siebie i innych?

Nauka wdzięczności wcale nie przychodzi nam łatwo. Ja uczę się jej od kilku lat. Któregoś razu, kiedy przebywaliśmy z dziećmi i mężem w parku narodowym USA w otoczeniu dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie, kiedy po godzinie 18.00 było już ciemno i strach nas ogarniał na samą myśl wyjścia z namiotu, kiedy wyczerpały się pomysły o czym tu rozmawiać i w co się bawić, padło pytanie: A ZA CO DZIŚ CHCEMY PODZIĘKOWAĆ? I tu popłynęła rzeka pięknych i zarazem prostych słów wdzięczności. I tak już nam zostało do dziś. W tygodniu spotykamy się wieczorem, by wspólnie podsumować dzień i podziękować za to, co dobre. Po woli uczymy się też dziękować za to, co trudne, za nasze porażki, za ludzi którzy zadali nam ból, więc to już wcale nie jest takie łatwe i jeszcze sporo pracy przed nami.

Będąc z ludźmi widzę, jak dla wielu z nas odczuwanie i wyrażanie wdzięczności nie jest łatwe. Niektórzy pytają mnie wprost „A za co ja mam być wdzięczny/a?” Jeśli znalezienie odpowiedzi na to pytanie i Tobie sprawia trudność możesz poświęcić temu chwilę na przykład wieczorem.

Ćwiczenie na koniec dnia

Zanim więc położysz się spać znajdź moment, aby zastanowić się „Za co dziś jestem wdzięczny/a?” Koniecznie zapisz to w swoim notesiku. To ważne. Po kilku tygodniach codziennej refleksji odkryjesz co wzbudza twoją wdzięczność i gdzie jest źródło Twojej satysfakcji. Znajdziesz pewien wspólny mianownik, który może być (zazwyczaj jest) zaskakujący.

Zauważaj to, co się dzieje dookoła

Nie poprzestawaj na wieczornej refleksji. Zaczynaj dzień uważnie. Poczuj zapach porannej kawy i ciepło domu. Kiedy jesteś już w drodze do pracy zatrzymaj się na moment, zauważ coś czym możesz się zachwycić. Być może będzie to wiatr, który rozwiewa Twoje myśli albo promyk słońca, który wlewa w Ciebie nadzieję. Weź głęboki oddech i z uśmiechem zacznij dzień. Poczuj wdzięczność.

Ucz się od dzieci

Jeśli nadal masz poczucie, że nie wiesz za co można by dziś być wdzięcznym zapytaj o to dziecko. Dla niego to proste. Możesz usłyszeć, że dziś dziękuje za smaczne śniadanie, dobrą ocenę w szkole, wygodne łóżko, pachnącą poduszkę,  kochanego zwierzaka… Dzieci są w tym mistrzami.

Wydeptuj nowe ścieżki

Zupełnie jak w buszu. Aby wytworzyć nowe ścieżki trzeba po nich wiele razy przejść. Kiedy zaczniesz wydeptywać nowe to stare ścieżki zaczną zarastać. W ten sposób działa także nasz mózg. Naukowcy dowodzą, że jest on niezwykle plastyczny i możemy tworzyć w nim wciąż nowe połączenia. To bardzo dobra wiadomość z której warto skorzystać.

Wdzięczności można się nauczyć. Warto jej w sobie szukać, bo ona zmienia nasze nastawienie do siebie, do ludzi, do pracy i tego co przynosi nam życie. Wiem to, bo kiedy jej doświadczam zalewa mnie fala dobrych uczuć, znika napięcie i złość. Widzę jak to zmienia nas – ludzi. Czyż nie o to nam chodzi?

ja_ty_my_4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *