Tango – pomysł na związek

23 Lis

09-P1410130 01-P1410115

Tango to taniec, który narodził się na przedmieściach Buenos Aires pod koniec XIXw. W moim życiu pojawia się dopiero po 40 -stce. Jego idea i wartości jakie ze sobą niesie zaskakują mnie, inspirują i uczą życia, przede wszystkim w związku. Tu w Argentynie mogę to jeszcze lepiej poczuć.

Życie bez planu – miejsce dla inspiracji i spontaniczności

W tangu nie ma z góry ustalonego układu tanecznego. Oczywiście są pojedyncze figury, których się uczymy, jednak potem partner dowolnie łączy je na parkiecie tworząc ten taniec ciekawym i nieprzewidywalnym.

Współpraca i porozumienie – otwarcie serca i odpoczynek dla rozumu

Partnerzy w tańcu komunikują się sercem – jego serce czuje jej serce. Aby to było możliwe potrzebują być wzajemnie na siebie uważni. On prowadzi. Ona wyczuwa jego ruch i podąża za nim. On wsłuchuje się w jej taniec. Ma poczuć, gdzie jest jej stopa i na której nodze jest ciężar jej ciała. Dopiero wtedy może ruszyć dalej. Tu nie ma pośpiechu. Jest Bycie ze sobą. Nauczyciele mówią, że NIE CHODZI O TO, BY WIEDZIEĆ jak zatańczyć, ALE O TO, BY TO POCZUĆ i zatańczyć. Przyznaję, że to niezła sztuka.

Pewność i zaangażowanie

On i Ona tworzą jedność, na którą naprawdę chce się patrzeć. Każde z nich osadzone jest mocno w sobie. Ona nie uwiesza się na nim, a On nią nie szarpie. Ona w tańcu zanurza się w jego bezpiecznej ramie. Może na niego patrzeć i go podziwiać. On tworzy dla niej bezpieczną przestrzeń. Nigdy nie patrzy bezpośrednio na nią, lecz zawsze przed siebie. On idzie pewnym i swobodnym krokiem. Ona wyciągnięta jak struna odpowiada na zaproszenie. Jej ruch jest zwierciadłem jego ruchu. Jeśli z jakiegoś powodu Ona się pomyli to zawsze On naprawia ten błąd swoim krokiem. To naprawdę miłe.

Bycie „tu i teraz”

Na parkiecie uczymy się wzajemnie słuchać i rozumieć. Tango jest dla mężczyzny sprawdzianem jego delikatności i przywództwa, dla kobiety testem zaufania do partnera i uznania jego prowadzenia. Tango wymaga od obojga partnerów skupienia i koncentracji na sobie i chwili obecnej. Uczy nas życia w teraźniejszości. Jest jak najlepsza medytacja uważności, tyle że w ruchu i przy dźwiękach pięknej muzyki.

Czas zatem na 7 powodów dla których warto tańczyć tango:

  1. Uczy wrażliwości na siebie nawzajem
  2. Rozwija wzajemną empatię – otwiera dostęp do uczuć i energii pomiędzy partnerami
  3. Dla mężczyzn jest szkołą przewodzenia – dla kobiet szkołą podążania
  4. Zwiększa świadomość partnerów wobec siebie
  5. Uczy współpracy
  6. Poprawia relacje
  7. Innymi słowy – rozwija inteligencję emocjonalną pary

Tango to doskonały sposób na wzajemne odkrywanie siebie w związku i rozwój na każdym etapie życia pary. Świetny dla „młodych”, którzy dopiero się poznają, wyborny dla „dojrzałych”, którzy pragną dla siebie czegoś więcej. To doskonały sposób na poprawę wzajemnej komunikacji i bycia ze sobą w prawdziwym w kontakcie. Sztuka nie łatwa, ale godna próby.

Baaardzo polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *