Żyć cudzym życiem – czy to możliwe?

16 Lip

IMG_3103

Przypomina mi się historia bogatego człowieka, który całe życie ciężko pracował i osiągnął naprawdę wiele. Miał pozycję zawodową, świetnie prosperujący biznes, pełne konta w bankach, a w głębi duszy ogromne poczucie pustki i bezsensu. Podsumowując swoje życie wyznał: „Przez te wszystkie lata z mozołem wspierałem się po drabinie, którą jak się teraz okazuje przystawiłem nie do tego drzewa co chciałem”. Ten człowiek odkrył swoją prawdę dość późno. Nie przeszkodziło mu to, aby zostawić wszystko i pójść własną drogą.

Można przeżyć życie i nie zauważyć, że ono nie należało do mnie. Czyim więc życiem można żyć?

Można żyć życiem swoich rodziców..

Jesteś prawnikiem, lekarzem, muzykiem tak jak Twoi rodzice? Nigdy nie zastanawiałeś się kim chcesz być w przyszłości, bo od dziecka byłeś w domu przygotowywany do tej roli. A może dziś jesteś już dojrzałym człowiekiem i wciąż zadajesz sobie pytania, czy to co robię w życiu spodoba się mojej mamie lub tacie? A może dziwi Cię to, że Twoje małżeństwo do złudzenia przypomina małżeństwo Twoich rodziców?

Można żyć życiem swojego męża – żony, partnera – partnerki..

Nie wiesz co jest ważne dla Ciebie, ale wiesz co jest ważne dla Twojej drugiej połówki. To nie Ty decydujesz dokąd pojedziecie na wakacje, Ty się zawsze dopasujesz. Wahasz się, czy umówić się ze znajomym do kina, na kawę. Najpierw potrzebujesz sprawdzić, czy On – Ona nie potrzebuje Ciebie w tym czasie. Żyjesz w przekonaniu, że poświęcasz się, rezygnujesz z pracy zawodowej dla dobra rodziny, ale w głębi serca nie masz odwagi się przyznać, że jest inaczej.

Można żyć życiem firmy, w której pracuję..

Pracujesz bardzo dużo i właściwie Ci to nie przeszkadza. Zawsze znajdziesz chwilę, by otworzyć komputer zarówno w weekend, jak i na wymarzonych wakacjach. Powiesz, że praca jest Twoją pasją i uwielbiasz wyzwania jakie Ci stawia. Nigdy dotąd nie byłeś tak podekscytowany nowymi projektami, nowymi możliwościami jakie wyłaniają się przed Tobą. Wyczekujesz na słowo uznania lub pochwały od szefa. Skaczesz pod niebiosa, gdy je dostajesz. Czujesz się zawiedziony, gdy nikt Ciebie nie zauważa. Rodzinie zawsze tłumaczysz, że czasy są takie trudne, że wakacje takie drogie, że przecież trzeba jakoś na to wszystko zarobić.

Można żyć życiem obcych ludzi..

Chętnie kupujesz kolorowe gazety. Wiesz doskonale kto się z kim rozwiódł, a kto ożenił. Wiesz kto właśnie wyszedł z odwyku, a kto wciąż nie radzi sobie z nałogami. Jesteś znawcą życia gwiazd. Doskonale wiesz, co się dzieje u Twoich sąsiadów. Zamiast bajek do poduszki możesz opowiadać swoim dzieciom czy wnukom historie serialowych bohaterów.

Można żyć własnymi lękami..

Boisz się sięgać po to czego pragniesz. Boisz się opinii obcych ludzi na swój temat. Boisz się, że przestaną Cię lubić, a może nawet, że stracisz pracę, kiedy jasno wyrazisz swoje zdanie. Boisz się powiedzieć Jej – Jemu, że nie masz już siły i że tak dalej nie chcesz żyć. Zamiast cieszyć się spacerem zastanawiasz się, co dziś poszło nie tak i udowadniasz sobie po raz kolejny jaki jesteś beznadziejny.

A co Tobie przychodzi do głowy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *