Żyj własnym życiem

12 Maj

IMG_3434

Życie własnym życiem staje się możliwe dopiero wtedy, kiedy odkryjemy swoją życiową misję, swoje powołanie.

Odkrywanie sensu własnego życia i swojego powołania to proces, który może toczyć się latami, po woli, dzień za dniem, w szarej codzienności naszego życia. Wymaga od nas wytrwałości, cierpliwości i niezwykłej uważności.

Pierwszym krokiem na drodze odkrycia osobistej misji jest poznanie samego siebie, obudzenie w sobie świadomości tego kim naprawdę jestem, znalezienie odpowiedzi na wiele pytań tj.: dlaczego moje życie układa się w taki właśnie sposób? Co jest moim bogactwem, które daje mi siłę? Co moim ograniczeniem, które wikła mnie w te same niechciane sytuacje, naraża na nieudane związki, nieciekawą pracę? To także moment postawienia sobie pytania: Czego w życiu pragnę? Jak chcę żyć? Co jest dla mnie naprawdę ważne?

Drugim krokiem jest akceptacja siebie i naszej historii życia, uznanie tego, że jest jak jest i już. Największym cierpieniem człowieka jest brak akceptacji wobec tego, co przeżywa, co się w jego życiu dzieje. Ten brak akceptacji utrzymuje nas w stanie niezgody, często złości i powoduje nieraz ogromne cierpienie, w skrajnych wypadkach nawet śmierć. Cierpienie, które nie jest otoczone troską i miłością może pozostawać w człowieku do końca życia nigdy nie pozwalając mu odkryć jego sensu.

Trzecim krokiem jest świadoma zmiana siebie samego. To moment wejście na drogę osobistego rozwoju. To moment kształtowania się zdrowej, dojrzałej osobowości, która nie obwinia innych lecz bierze pełną odpowiedzialność za podjęte decyzje i życiowe wybory. To zwrot ku sobie, odkrywania swojego poczucia wartości, swojej wewnętrznej siły, zaufania do siebie. To budowanie siebie na nowo i po swojemu wymaga uwolnienia się od toksycznych relacji i własnych ograniczeń.

Wielu z nas żyje w iluzji szczęścia tego świata. Zdobywa sławę, majątek, szacunek ludzi, cieszy się władzą, ale gdzieś w głębi serca czuje, że to nie daje mu szczęścia, że w jego życiu brakuje czegoś ważnego. Zamiast radości jest przemęczenie, niezadowolenie, niecierpliwość, wypalenie, a nawet skrywana głęboko depresja, której ludzie wokół nie mogą zobaczyć.

Po czym poznam, że Żyję własnym życiem? Podpowie Ci to uczucie wewnętrznego spokoju oraz poczucie satysfakcji z tego co w życiu robię i kim jestem. Odnalezienie sensu, misji czy powołania przynosi nam życiową równowagę i spokój. Spokój, którego nie zagłuszy pierwsza lepsza burza czy huragan, który regularnie wieje w życiu każdego z nas.

Przejście przez proces poznania siebie, akceptacji i świadomej zmiany wymaga czasu. Każdy moment w życiu jest dobry by zacząć. Najczęściej to właśnie te trudne momenty mobilizują nas najbardziej– to one stają się szansą na stawanie się kimś lepszym, bogatszym wewnętrznie. Przez taki proces trudno jest przechodzić samemu. Warto poprosić o to inną osobę, profesjonalnie do tego przygotowaną, która będzie nam towarzyszyła, pomagała i wspierała w tej drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *